Θρύλος και στις Συκιές!

Μια ακόμα νίκη, πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα Χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 26-17 του Φοίβου Συκεών εκτός έδρας στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier. Μετά την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στην ΑΕΚ, οι Πειραιώτες διεύρυναν το αήττητο σερί τους στις εγχώριες διοργανώσεις. Έτσι συνεχίστηκε ο εξαιρετικός απολογισμός των 13 νικών σε 14 ματς (μετρούν και μια ισοπαλία) για τον Ολυμπιακό που εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής. Στην αναμέτρηση με το Φοίβο Συκεών δεν αγωνίστηκαν οι Αλέξανδρος Αλβανός και Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης, ωστόσο ο Θρύλος δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των Θεσσαλονικέων και στρέφει πλέον την προσοχή του στο επόμενο ντέρμπι με την ΑΕΚ, που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (7/2, 17:15) στο Ρέντη.

Προβάδισμα με +4 στο πρώτο ημίχρονο

Από κει και πέρα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Με τη συμπλήρωση του 20λέπτου, μετά το 7-7, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν να ανεβάζουν σταδιακά στροφές. Από τα τέρματα των Χάλαρη και Τζηρά ο Ολυμπιακός έφτασε στο 9-7 και μετά τη μείωση του σκορ σε 8-9 από τον Καβουσανάκη, με τρία διαδοχικά «ερυθρόλευκα» γκολ των Μισαηλίδη (25.21), Στούμπη (25.40), Κρητικού (27.11) διαμορφώθηκε το 12-8 υπέρ του Θρύλου. Ο Μπόσκος μείωσε εκ νέου σε 9-12 (29.41) αλλά ο Μισαηλίδης «έγραψε» το 13-9 στην εκπνοή και οι Πειραιώτες πήγαν με προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Αύξησε τη διαφορά έφυγε με τη νίκη!

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ψαλίδησαν τη διαφορά και πλησίασαν με 13-14 για να ακολουθήσει ένα νέο 3-0 σερί του Ολυμπιακού με τους Κρητικό (2) και Τζηρά για το 13-17 που επανέφερε το προβάδισμα στο +4 (44.07). Μετά το 14-17 με το οποίο μείωσαν οι Θεσσαλονικείς, η απάντηση του Θρύλου ήρθε με τέσσερα διαδοχικά γκολ, από τους Κωστακίδη (2), Τζηρά, Πετρίσεβιτς, που διεύρυναν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +6 (14-21), 10 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα στο χρόνο που απέμενε για την ολοκλήρωση του ματς, δεν κατέβασε στροφές αντίθετως μεγάλωσε το προβάδισμα της στα 9 γκολ, φτάνοντας στο 16-25 με τον Μισαηλίδη (55.47). Το τελικό 26-17 ήρθε με ευκολία για τον Ολυμπιακό που έφυγε νικητής και από τις Συκιές στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕΚ την ερχόμενη Τετάρτη (7/2, 17:15) στο Ρέντη.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 6-6, 7-7, 8-10, 9-13 (ημχ.) 10-13, 12-14, 14-17, 14-20, 16-24, 17-26

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζής, Πίτσιος, Καβουσανάκης 2, Μπαλαμός 2, Παπαδόπουλος 1, Χατζηγιαννίδης, Λιόζα, Δεληζάνος 4, Μπόσκος 3, Κύρτσιος, Πατραμάνης 1, Μανωλούδης, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 4, Αθανασιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 2, Κρητικός 6, Πετρίσεβιτς 3, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 3, Σκόμπριτς 5, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Λιόλιος, Χάλαρης 2.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/3-2/2

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ζαραβίνας: «Στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Δοκιμάσαμε και ορισμένα πράγματα που θέλαμε και τώρα θα ετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ την Τετάρτη. Αφιερώνουμε τη νίκη στα αδικοχαμένα θύματα της Θύρας 7, στη μνήμη των οποίων τελέστηκε το μνημόσυνο σήμερα και στο οποίο δυστυχώς δεν μπορέσαμε να παρεβρευθούμε λόγω του αγώνα».

Ο Νίκος Κρητικός δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ήμασταν λίγο νευρικοί αλλά στο δεύτερο ημίχρονο επιβάλαμε το ρυθμό μας και πήραμε μια σχετικά άνετη νίκη. Τον αγώνα που ακολουθεί με την ΑΕΚ πρέπει να τον δούμε ξεχωριστά, να ξεχάσουμε τι έγινε στο Κύπελλο, να συγκεντρωθούμε και να κερδίσουμε. Η σημερινή μας νίκη είναι αφιερωμένη στις 21 ψυχές που χάθηκαν άδικα στις 8-2-81».